- Zagor
- Dilan Dog
- Teks
- Marti Misterija
- Mister No
- Dampir
- Dragonero
- Napoleon
- Bred Beron
- Komandant Mark
- Leo Palp
- Nejtan Never
- Talični Tom
- Biblioteka Albumi
- Biblioteka Obojeni program
- Međuvreme
- Posebna izdanja
- Bonelli All Star
- Zlatna serija
- Zlatna serija – Specijalni broj
- Lunov magnus strip
- Lunov magnus strip na Bis
Zlatna serija #58 (korica B)
Mister No
Mladi Amerikanac
datum objavljivanja: 20. 2. 2025.
naslovna strana: Mirko Čolak
tekst: Mikele Mazijero
crtež: Fabio Valdambrini
broj originala: Mister No Speciale 13
naslov originala: C’era una volta a New York
Opis
Dragi prijatelji, držite se čvrsto, napravićemo još jedan lep skok u prošlost! Nalazimo se na kraju tridesetih godina prošlog veka, spremni da ispratimo rane pustolovine jednog vrlo posebnog momka. Očigledno, govorimo o našem Džeriju Drejku iz perioda dok još nije znao da će mu biti dodeljen nadimak Mister No (što se, setićete se, dogodilo nešto kasnije, kada je Džeri bio regrutovan u Leteće tigrove).
Proletelo je nekoliko godina nakon događaja opisanih u 53. broju Zlatne serije („Bilo jednom u Njujorku”), sjajnoj priči od skoro trista stranica koja vas je, koliko vidimo po reakcijama, zaintrigirala i emotivno dotakla, i naš junak sada ima oko šesnaest godina. Ukoliko želite da otkrijete još neke događaje iz Džerijeve mladosti koji se tiču njega i njegove porodice – na pravom ste mestu! Naravno, svaka preciznija najava onoga što vas čeka suvišna je i rizikujemo da vam otkrijemo previše, pa ćemo vas stoga poštedeti.
Ukoliko vam se dopadne atmosfera koju ćete osetiti tokom čitanja epizode, imamo nekoliko saveta o tome gde biste mogli da je „ponovo pronađete”. Na primer, u „Poslednjoj bioskopskoj predstavi”, fenomenalnom filmu Pitera Bogdanoviča iz 1971. godine, koji, iako smešten u drugo vreme (tačnije, u pedesete), ima mnogo dodirnih tačaka s našom pričom. Knjige koje bismo mogli da vam preporučimo bile bi bezbrojne: ograničićemo se na to da spomenemo celokupan opus Dž. D. Selindžera (pre svega, naravno, knjigu „Lovac u žitu”), opus Džona Stajnbeka (autora „Istočno od raja”), te „minimalističke” priče Rejmonda Karvera. Opcije za muzičku podlogu su beskrajne, od džeza dvadesetih do Boba Dilana. Ipak, preporuka redakcije je da dok budete čitali strip sa zvučnika pustite „Automatic for the People”, neizbežan album grupe R.E.M.
I to bi bilo sve što se tiče saveta ovog puta, predlažemo još samo da obratite posebnu pažnju na tri kraće priče o prošlosti jednog drugog dobro poznatog momka, koje vas čekaju nakon „Mladog Amerikanca”. Uživajte u čitanju!