Zagor 225
Osveta Seminola

datum objavljivanja: 8. 5. 2025.

naslovna strana: Alesandro Pičineli

tekst: Jakopo Rauk
crtež: Domeniko Di Vito i Stefano Di Vito

broj originala: 693 – ZENITH GIGANTE 744
naslov originala: Vendetta Seminole

Opis

Verovatno ste primetili da naslovna strana ovomesečnog broja Zagora nije nalik ostalima. Osim jednog kruga nema druge pozadine, a naš junak prikazan je samo u frontalnom položaju. Alesandro Pičineli je pak upotrebio svoje umeće da majstorski dočara izvesnu dozu napetosti kod Zagora – sekira je spremna da zada udarac, a na licu mu se očitava odlučnost. Ovo je samo jedna od čitavog niza sličnih korica izdavačke kuće Serđo Boneli iz aprila 2023. godine. Ta zamisao uredništva delom je bila grafički eksperiment, a delom i prisećanje na neka davna vremena – krug na svim naslovnicama iz ovog meseca zapravo evocira isti motiv sa naslovne strane prvog broja Teksa u danas dobro poznatom formatu stripova. Italijanske striparnice i trafike tog su meseca delovale impresivno sa skoro svim izdanjima Bonelijevih junaka u sličnom položaju i sa istovetnim dizajnom pozadine (sa varijacijama na zadatu temu kad je reč o bojama). No, već sledećeg meseca sve se vratilo na staro…

Međutim, čak i ako zanemarimo koricu, Zagorova avantura koja počinje u ovom broju zaista jeste posebna (nisu li sve?). Sa pričom Jakopa Rauka i crtežom Stefana i Domenika di Vita družićemo se više od naredna tri meseca, a kraj nas očekuje negde na trećini Zagora #228. Ovo definitivno nije prvi put da braća iz Skana rade na avanturama Duha sa Sekirom, iako se njihova imena pre svega povezuju sa Mister Noom – već smo imali prilike da uživamo u njihovom crtežu još tokom južnoameričke sage i u 20. broju Biblioteke Obojeni program – „Tajna pukovnika Perija”, ali sticajem okolnosti je njihov Zagor Specijal „Pljačkaši sa severa” (35. u našem izdanju) u Italiji objavljen istog meseca kada i ovaj broj redovne serije. I u slučaju da ste se ikada zapitali kako teče kreativni proces tandema Di Vito kada je reč o crtežu, Stefano je taj koji radi table u olovci, a Domeniko je zadužen za tuširanje.

Već na osnovu naslova ove priče možete zaključiti da ona ima nekakve veze sa Seminolama poglavice Manetole i izvesnim, eh, tragičnim događajima iz Zagorove prošlosti. Nećemo vam kvariti užitak da sami otkrijete ko se tu kome sveti i zbog čega, ali dužnost i bogovi izdavaštva nalažu nam da vas pripremimo za ono što sledi. Preporučujemo vam da obnovite gradivo i prelistate nekoliko priča koje prethode ovoj. Pre svega valjalo bi pročitati legendarni strip „Pukovnikova podvala”, u kom se prvi put sreću Zagor i čuveni poglavica Seminola (14. knjiga Biblioteke Zagor ili 10. broj Lunovog magnus stripa). Potom vam savetujemo da pažljivo i sa neizmernim užitkom pročitate Odabrane priče #73: „Sloboda ili smrt”, kultnu epizodu koja je sasvim slučajno (ili, ehm, urednički namerno) objavljena neposredno pre stripa koji držite u rukama. Verujemo da ovaj domaći zadatak nije preobiman, posebno kad uzmemo u obzir da je reč o dve poznate i veoma cenjene priče među ljubiteljima darkvudskog pravednika.

Ukoliko ste obnovili gradimo ili se već jasno sećate pomenutih priča, krenimo odmah u još jednu Zagorovu borbu za slobodu i prava svih potlačenih naroda i narodnosti. Sloboda ili smrt!