U fenomenalnom Gigantu „Tajna Svetog Nikole” (objavljenog prošle godine u trećem broju Novog LMS-a) saznali smo da su u davnoj prošlosti, pre nekih 180 miliona godina, bića iz dubina Vaseljene nama poznata pod različitim imenima (Kundigas, Tot, Tuata de Danan i tome slično) iz samo njima jasnih razloga, po planeti Zemlji posejala šest izvesnih predmeta određenih svojstava u obliku heksagona. Takođe, otkrili smo i da se njihov brod usled nezgode srušio na Zemlju, gde su ostali da prikriveni motre na svoj eksperiment.
Ako ste ljubitelj Martija Misterije, onda sigurno znate da je jedna od glavnih narativnih linija serijala saga o gralovima (i ostalim magijskim predmetima) sa kojima se naš detektiv nemogućeg suočava još od samog početka. Kut Humi će u „Kamenu mudrosti” (MM LMS #86/88) otkriti Martiju da su Tuata de Danan ljudskom rodu podarili Dagdin kotao, Falov kamen, Lugovo koplje i Nuadin mač, a ovi, pohlepni kakvi jesu, podelili iste u sedam komada. Tako je zvanično, mada je još nezvanično u „Maču kralja Artura” (treća knjiga Biblioteke MM) i „Agartiju” (MM LMS #63/65), počela potraga za magijskim predmetima.
Od sedam mačeva, odmah smo saznali više o Longinovom koplju u pomenutoj epizodi sa kraljem Arturom, drugi je bio Durlindan kojim je vitlao Besni Orlando (istoimena epizoda MM LMS #92/94), ali i Jovanka Orleanka (MM VČ #21 „Tajna Jovanke Orleanke”), dok se Morgana dokopala čak tri – Sigurdovog (u kod nas još uvek neobjavljenoj priči „Lokijeva osveta” #244/246), Grendelovog (videti istoimenu priču MM VČ #10), te već pomenutog Durlindana.
Što se gralova tiče, za tri zasigurno znamo da postoje. U pomenutoj priči „Agarti”, Kut Humi veli da je iz istoga ukraden gral i da se ne zna gde je odnesen, a Marti iz Žizora (u „Kamenu mudrosti”) vraća gral u Šambalu kako bi nanovo uspostavio ravnotežu sila. I kao što iz prvog Giganta znamo, treći gral je u Bariju, u gradu sa kojim se saživeo.
Falov kamen je takođe u Žizoru, ali i u Barseloni u čuvenoj crkvi Sagrada Familija (u kod nas dosad neobjavljenoj priči #121 „Deset godina kasnije”) i Njujorku (originalne #182/184 „Njujorške priče”).
Najmanje se zna o Lugovom koplju, osim par usputnih pomena o kopljima velikih junaka kao što su irski Kukulain ili vikinški Gungnir, ali naš se detektiv nemogućeg nikada do sada nije upuštao u potragu za njima.
Konačno, u šestom Gigantu, saznajemo čemu služe ostali heksagoni, koji su, za razliku od prethodnih, jedinstveni. Jedan od njih se pretvara u prsten, koji ima moć da menja stvarnost, a drugi je predstava svih naših strahova, oličen u šogotu (VČ ZS #5 „Onaj koji obitava u tami”). Ipak, tu je i sedmi, koji se nalazi na brodu i koji predstavlja prijemnik.
Strip pred vama jeste priča o sedmom, takozvanom stohastičkom analizatoru. Ostavićemo na vama da procenite da li je taj sedmi heksagon onaj iz Giganata, ili neki novi, zapravo osmi…
Do sledeće prilike, uživajte u čitanju!