U poslednjih nekoliko epizoda zaredom (uz antarktički izuzetak), uključujući i ovu, jednom starom Martijevom prijatelju dodeljena je uloga da bude od značajne pomoći našem junaku. Zbog toga smo i odlučili da se osvrnemo na lik i delo „pandurčine” i „gnjaveža”, inspektora
njujorške policije Trevisa.
Upravo ovim nimalo pohvalnim rečima Dijana opisuje Trevisa kada se zajedno s ostatkom publike upoznaje sa ovim likom jula 1982. godine u epizodi „Užas u Providensu” (prva knjiga naše Biblioteke MM). Jasno je iz razgovora da se trojka Marti, Java i Trevis poznaje od ranije, i to će se kroz serijal saznati da je Trevis morao da potraži pomoć izvesnog Detektiva nemogućeg. Za prepričavanje te dogodovštine morali smo da čekamo punih dvadeset godina, kada nam je Marti dočarao ovaj susret. Trevis je zajedno s narednikom O’Donelom došao u Vašington mjuz. Slučaj na kome su radili ticao se ubice sa zrakom moći – ispostavilo se da su neki lopovi usred Južne Amerike pronašli brdo murčadni, koje su se potom preko crnog tržišta našle u rukama kriminalaca. Čitava ova avantura opisana je u romanu o Martiju i drugarima „Levo oko Rame” Andree Karla Kapija.
To da i Marti ume da bude gnjavež znamo iz sjajne priče „Misterija i Anabel Li” (MM LMS 34/35), kada je uspeo da prekine romantičnu večeru našeg simpatičnog pandura i njegove komšinice, ne bi li mu ovaj pripomogao u ganjanju mlade belkinje zarobljene u telu crnca. To mu Trevis nije zaboravio, pa je prvom prilikom Martija poslao Džinksu na klanicu, odakle se ovaj jedva izvukao živ. Šalu na stranu, od uvođenja Džinksa u serijal, upravo će Trevis biti taj koji će Martija više puta spasavati iz njegovih kandži. Ni Marti mu neće ostati dužan, u priči „Sekta asasina” (MM LMS 86/88) saznali smo da Trevisov sestrić Džim vegetira od nepoznate droge, da bi se na kraju iste epizode i po uspešnom rešavanju istrage u potpunosti oporavio.
Međutim, bez obzira na to što su se zajedno borili protiv vampira, trijada, terorista raznih fela, nacista, paranormalnih i okultnih pojava, te jedan drugog spasavali više puta, Marti se nijedared nije upitao kako glasi ime inspektoru Trevisu, sve do priče „Prorok”, u Italiji objavljene davne 1991. godine, a koja nikad nije izašla na srpskom jeziku. U njoj se pojavljuje stari znanac Mark Henri, čudni izumitelj, kojeg se sećate još iz stripa „Elektronski teror” (MM LMS 62/63). U toj epizodi takođe upoznajemo i oca Flanagana iz Bruklina, iz čega zaključujemo da je Trevis odrastao u Bej Ridžu. I tako, kroz topli razgovor, otac Flanagan više puta našeg vrlog inspektora naziva „Duplo T”, što Martija drži ko na iglama. Na kraju, Marti – ne mogavši da izdrži – upita, koliko za sebe, toliko i za nas čitaoce, zašto otac Flanagan Trevisa naziva „Duplo T”. Tada smo konačno i mi saznali istinu, zbog toga što se Trevis zove Trevis.
I kada je to pitanje konačno skinuto s dnevnog reda, više se nijednom nije, čak ni kroz šalu, provuklo u ovih narednih trideset godina. Tako nam Mejera Mejera!