Koncept italijanskih Teks Magazina, edicije čiji smo već drugi broj uvrstili u Zlatnu seriju, zasniva se na stavljanju i glavnih sporednih likova pod svetlost reflektora. Tako smo u prvom broju ZS objavili minijaturu u kojoj je Kit Viler bio glavni junak, a sada je došao red na druga dva Teksu veoma bliska lika – njegovu ženu i čuvenog Dinamita. Ove dve priče kojima je vanrednim Magazinom obeležen veliki jubilej i koje konačno izlaze van okvira statusa kvo napisao je urednik serijala i glavni scenarista Mauro Bozeli, a nacrtali su Fabio Čiviteli i Mauricio Doti.
Na davno objavljenim stranicama stripa, ljubav između Lilit i Teksa bila je ona najveća, ali kratkog daha, budući da se lepa Indijanka pojavila u sedmoj epizodi po originalnoj numeraciji (druga knjiga naše Biblioteke TEKS), a nedugo zatim saznali smo i da je preminula usled epidemije malih boginja. Uprkos tome što je ključni lik u celokupnoj sagi o Teksu, Lilitina gostovanja u njoj mogu sa nabrojati na prste jedne ruke. Nakon smrti, njena pojavljivanja svedena su na retka pominjanja i prisećanja minulih događaja (kultna „Zakletva”, Bonelijeva priča koja nam je otkrila okolnosti vezane za njenu smrt, objavljena je u brojevima 721–723 stare ZS), a priliku za celovečernji strip posvećen njoj dobiće tek u kolornom 75. broju naše redovne edicije Teks (na kioscima već početkom 2022. godine, ehm) od tandema Nici–Čiviteli. Ipak, Bozeli se potrudio da ovu nepravdu ispravi makar malo tako što će nam ispričati „Lilitinu tajnu”, naslovnu epizodu ovog broja, čiji motiv je sjajni Darko Perović odlučio da naslika na famoznoj korici B.
Pre Lilit, najbliskiji saputnik u Teksovom životu bio je njegov verni pratilac u mnogim pustolovinama, naročito onim iz danima odmetništva, konj po imenu Dinamit. Odlukom Đanluiđija Bonelija, on je takođe rano nestao iz serijala, s tim što nikada nismo saznali šta se s njim tačno dogodilo. Ovoj neizvesnosti došao je kraj, jer je Mauro Bozeli odlučio da nam otkrije njegovu sudibinu.
Za razliku od prve dve, treća priča u ovoj broju nije epizoda novijeg datuma proizvodnje. Odlučili smo da vas počastimo jednom kratkom klasičnom pričom iz pera Gvida Nolite, alijas Serđa Bonelija, i tuša neprevaziđenog maestra Đovanija Tičija, čiji ste veličanstveni „Masakr!” pročitali u 10. broju ove edicije. „Jednog letnjeg popodneva…” zabavna je avantura nastala 1992. godine za potrebe jednog italijanskog časopisa, a na srpskom jeziku premijerno je objavljena u časopisu Stripoteka.